Kreatif Türkiye Nedir?
 

Creative Turkey (Kreatif Türkiye) kitabı, üzerinde tarih boyu değişik medeniyetlerin yer aldığı bu toprakların geçmişinden gelen mimari ve modern çağlara doğru ilerledikçe iç mimari- tasarım konularında Türkiye’nin birikimi, belleği, tarzı ve bugünü üstüne düşünceleri ve önemli isimleri bir araya getirmek için kurgulanmış bir bellek kitaplar serisinin başlangıcı. Bir ilk kitap... 

Bugün dünyanın dört bir yanında, gerek yaptıkları binalar, gerek tasarladıkları ürünler, gerek düzenledikleri iç mekanlar ile çok önemli işlere imza atan yaratıcı Türkler’i bir araya toplamak üzere yola çıktık. İtalyan, İskandinav, Alman, Japon tarzlarının belirginliği gibi bir Türk stilinden de bahsedilebilir mi? Yurtdışında da değerini bulan birçok marka veya imzamızın köklerinin bulunduğu topraklara dair yeterince tanıtım yapabiliyor muyuz? Özellikle genç isimlerin ülke­ miz dışında da önemli projelerle buluşmaları mümkün mü? Yöntemleri neler olabilir? Bu ve benzeri sorulara verilen yanıtları sunmak adına mimari, iç mimari, endüstriyel tasarım, mobi­lya tasarımı, web ve grafik tasarım konularında danışma kurulumuzla birlikte belirlediğimiz isimlerle, Almanya merkezli dünyanın en önemli tasarım kurumu iF’in yönlendirmesi ve desteğiyle yola çıkarak bu kitabı hazırlıyoruz. 

Fonksiyonellik, kullanışlılık, form karakteristiklerini baz alan ve bu konular üzerindeki fikir ve kavramlara katkıda bulunmak üzere yola çıkan bir kitap. Yukarda bahsettiğimiz disiplinlerarası ve bu disiplinlerin endüstriyle sektörel bağlantıları adına önemli etkiler yaratmak, kültürel bir saha oluşturabilmek, yenilikler, teknoloji ve sanat konularındaki kalite ve zevkin üst düzeyleşmesinin genel olarak tasarıma yansımasını gösterebilmeyi amaçlıyoruz. 

Creative Turkey, yaratıcı alanda ülkemizin önde gelen imzalarını yurtiçi ve yurtdışında en doğru tasarım adreslerine ulaştıracak bir tanıtım rehberi olarak da planlandı. Kitap, uluslarası alanda yaratıcı endüstrinin sosyal ve ekonomik stimülüsü adına, Türk marka ve imzalarının yönlendirdiği tasarım ve markaların dünyaya da tanıtılması için hazırlanıyor. Almanya merkezli iF’in güçlü ismi, desteği ve belirlediği standartlarla yola çıkarken, yine iF’in dağıtım listesi ve katkısıyla dünyanın en önemli 1000 tasarım editör ve influencer’larının masalarına ulaşacak olan Creative Turkey, Türkiye’de de sektörün önde gelen endüstriyel adresleriyle buluşacak. 

Kitabın fikir aşamasından itibaren, hem danışman hem de konsept ve çerçeve belirlenmesi sırasında kişisel ve kurumsal desteğiyle ODTÜ Mimarlık Fakültesi ve Dekanı Doç. Dr. Lale Özgenel de her adımda bizimle olacak. 

Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanması planlanan Creative Turkey kitabı, sürdürüle­ bilirlik kavramının peşinden giderek, bundan sonra da değişik başlıklar altında bahsi geçen disiplinlerdeki yaratıcı isimlerle bir bellek oluşturma görevine devam edecek. 

Creative Turkey, aşağıda listesini bulacağınız danışma kurulunun destek ve önerileriyle Sibel Baykam ve Şafak Ünal tarafından hazırlanmaktadır. Mimari, iç mimari ve tasarım alanında uzun yıllar yayıncılıkla uğraşan Baykam ve Ünal, profesyonel gazetecilik merakı ile bellek oluşturma gerekliliğini bu ilk kitapta başlatma ve toparlama gayesiyle yola çıktılar. Bu yolda sizinle birlikte ilerlemeyi arzuluyoruz. 

What is iF?
 

Founded in 1953 to identify and promote good design for industry and users, we remain committed to design alone. Today, iF stands for design relevance and our label for global design excellence. We trust in design to solve problems, create markets and brands, shape our world and contribute to society. Many companies and designers have a long-term relationship with iF. We meet, discuss, share, exchange and connect with each other.

Our reputation as one of the oldest truly independent design institutions in the world rests on our integrity, which clearly sets us apart from our competitors. Since 1953, iF e.V. has followed six guiding principles:

 • To identify, support and promote good design
 • To raise awareness of design among the public and the role it plays in our lives
 • To help companies integrate design into their long-term strategies
 • To safeguard the role of professional designer and boost awareness for this job profile
 •  To effect social change through design
 • To support talented young people and create a public platform for young designers.

Each year, iF International Forum Design GmbH organizes one of the world's most celebratedand valued design competitions: the iF DESIGN AWARD. Recognized as a symbol of design excellence around the world, the iF DESIGN AWARD welcomes over 5,000 submissions from 70 countries every year.

Our core business is organizing awards, and to this end we have created a new student award to move design forward into the future: the iF DESIGN TALENT AWARD catering to young designers at the beginning of their careers.

We are confident that the coming sixty years of design will be even more exciting and more fruitful than the last sixty years. iF is honored to be a part of the history and future of design.

İF WORLD DESIGN GUIDE
 

Ahali of fame for all iF winning designs since 1954, the iF WORLD DESIGN GUIDE is tailor made for your presence. It is a place where you can share what you have done so far with a focused design community. It is the largest global online exhibition for design excellence, a marketplace, a library, a dictionary and a lifestyle tool. The iF WORLD DESIGN GUIDE invites you to browse through various design worlds. Key facts & figures

 • 1.5 million users from 190 countries,
 • 14 million page views, 5,000 referring websites
 • Unique historic archive since 1953 including
 • 120,000 designs, 14,500 award-winning companies
 • And 1,565 judges

Our Mission
 

We stand for design excellence in products, communication and services. Our task is to createvalues by connecting designers and corporations, architects and builders, thinkers and makers,students and employers. Our goal is to contribute to the global society.

Our Vision
 

The iF team is actively involved in shaping the future: dedicated, competent and enthusiastic. We want to be the bridge between innovative thinking and successful implementation.

iF International Forum Design 

GmbHBahnhofstrasse 8, 30159 Hannover Germany www.ifworlddesignguide.com

“Creative Turkey”

Dear Reader,


The creative industry in Turkey is a combination of modern design and traditional craftsmanship. An above-average young population expects “modern lifestyle" products, while export markets follow international design standards and are shaped by brands and the image of the companies behind them.

During the years of our activities in Turkey, we have learned that the skills and creativity of designers, architects and interior designers in Turkey are very advanced. In the context of our international activities in many countries, we have also noticed that the perception of “Creative Turkey” is still relatively weak and so is the image of many brands. As a result, we have set ourselves the goal for 2019 of working together with industry and the creative industries to strengthen awareness and help creative people sharpen their professional profiles. To this end, we have developed an initiative with several components:

 • The “Design Week Turkey1' (DWT) is one of the most important events in Turkey. It is predestined to be marketed internationally. In close cooperation with the organizers, we want to further optimize this event. This year, the Design Week Turkey will take place from ... to ... 2019.
 • Together with industry, İF will organize a conference at the DWT. One possible topic would be “Industry 4.0” - the contents will, of course, be discussed with industry in advance.
 • A young talent award. for students from all areas of design, architecture and interior design will show the creativity of young Turkish designers - an important aspect for the future
 • A book project entitled “Creative Turkey” will create a diverse picture of the creative competence and achievements of Turkish creative minds and will be distributed internationally. İF will guarantee a distribution to 1,000 journalist and media. We have won two very experienced authors and publicists, Safak Unal and Sibel Baykam, who will be responsible for this book with the aim of publishing it annually or biannually.
 • In the year 2020, we want to support the export-oriented industry and the design offices in realizing international presentations - e.g. in Asia.
 • And of course, we look forward to any other creative input - from you as well!

The activities are coordinated both by us in Hannover and by our İF Representative Office in Istanbul. Our colleagues Sinem Kocayas and Cihan Sirolu can't wait to working with you on a successful “Creative Turkey 2019”!

We look forward to this project and are very interested in hearing your opinions and hope especially for your involvement!

Kind regards,
İF International Forum Design GmbH
Ralph Wiegmann
CEO

PROFİL KATILIM BEDELİ
 

2 sayfa: 1.500 Euro + KDV (Sadece tasarımcılara özel)

4 sayfa: 2.800 Euro + KDV

6 sayfa: 4.000 Euro + KDV

8 sayfa: 5.300 Euro + KDV

Rakamlar, ödeme yapılacağı günkü kur baz alınarak TL olarak hesaplanacak ve fatura bu rakam üzerinden kesilecektir.

İletişim
 

SİBEL BAYKAM +90 533 233 4243

sibelbaykam@yahoo.com

ŞAFAK ÜNAL +90 535 894 4030

safakk.unal@gmail.com